Facebook Youtube

Sign up for email updates from George West Storyfest Association, Inc.

Home > Visitors > Stage Schedules

Stage Schedules

STB Stage Schedule*

10:30 – 11:00Storytelling:Kim Weitkamp

11:00 – 11:30 Storytelling:Andy Offutt Irwin

11:30 – 12:00Music:Jim Hartwell

12:00 - 12:30 Storytelling:Donna Ingham

12:30 -1:00Storytelling:Liz Mangual

1:00 -1:30Storytelling:Tim Tingle

1:30 – 2:00Bethune & Son Short Story Winners

2:00 -4:00TEXAS STATE LIARS’ CONTEST©

TEXAS STATE YOUTH LIARS’ CONTEST©

4:00 -4:30Cowboy Music: Mike Blakely

4:30 – 5:00Cowboy Storytelling: Biscuits O’Bryan

5:00 -5:30Music:Pake Rossi

5:30 -6:00Storytelling: Larry Thompson

6:00 -6:30STORYTELLING OLIO w/this year’s

Featured Tellers:Andy Offutt Irwin & Kim Weitkamp

6:30 -7:30Music:Riptide

7:35 -7:55Laser Light Show, Dobie/West Theatre

8:00 -8:30Music:Riptide

Stage Sponsored by SOUTH TRUST BANK

*Schedule subject to change without notice

STB Stage Schedule


of

TCA Stage Schedule*

10:30 - 2:30The JOHNNY CAMPBELL COWBOY GATHERING

10:30 – 11:00Cowboy Storytelling:Biscuits O’Bryan

11:00 – 11:30Cowboy Music: Gil Prather, Brady Bowen

11:30 - 12:00Cowboy Poetry: Andy Wilkinson

12:00 - 12:30Cowboy Music:Mike Blakely

12:30 -1:00Cowboy Poetry: Deanna Dickinson McCall

1:00 -1:30Cowboy Music:Grady Lee

1:30 -2:30Cowboy Music:Max Stalling

2:30 -3:00Doc Moore Storytelling Guild Showcase

3:00 -3:30Gospel Music:The Rossi Family

3:30 - 4:00Storytelling:Sue Kuentz

4:00 -4:30Storytelling:Kim Weitkamp

4:30 -5:00Mathis High School Mariachi Group

5:00 -5:30Storytelling:Andy Offutt Irwin

5:30 -6:00Storytelling:Decee Cornish

6:00 -6:30Music:The Hazy Blues

6:30 -7:30Music: The Hot Attacks

7:35 -7:55Laser Light Show, Dobie/West Theatre

8:00 -9:30 Tejano Music: Chano Cadena y Sus Conjunto

Stage Sponsored by: Texas Commission on the Arts

*Schedule subject to change without notice

TCA Stage Schedule



of

Valero Stage Schedule*

11:00 – 11:30 Storytelling: San Antonio Youth Tellers

11:30 - 12:00 Storytelling: MaryAnn Blue

12:00 – 12:30 Storytelling: Mark Babino

12:30 - 1:00 Storytelling: Jiaan Powers

1:00 - 1:30 Storytelling: Andy Offutt Irwin

1:30 - 2:00 Storytelling: Kim Weitkamp

2:00 - 2:30 Storytelling: Kim Lehman

2:30 - 3:00 Cowboy Poetry/Music: Andy Wilkinson

3:00 - 3:30 Cowboy Poetry: Deanna Dickinson McCall

4:00 - 4:30 Storytelling: Liz Mangual

4:30 - 5:00 Music: Gil Prather, Brady Bowen

5:00 - 5:30 Storytelling: Mary Grace Ketner

5:30 – 6:30 Storytelling Open Mic

6:30 – 7:00 Music Open Mic

7:00 – 8:30 Stage Closed

8:30 – 10:30 STREET DANCE: Brady Bowen & Swing Country w/Special Guest Gil Prather

Stage Sponsored by: Valero Three Rivers Refinery

*Schedule subject to change without notice








of

Dobie/West Performing Arts Theatre

Stage Schedule*

12:30 - 1:00 Dance: Brush Country Cowboy Church Cloggers

4:30 – 6:00 Storytelling: Local Storytellers— Lamar James, Mary Ann Pawlik, and Rob Schneider

8:00 – 9:00 PM

Ghost stories

Storytellers: MaryAnn Blue, Tony Carroll, decee Cornish, Sue Kuentz, Kim Weitkamp

*Schedule subject to change without notice

of
Back to
Top
< Back
X