Home > Visitors > Stage Schedules

Stage Schedules

STB Stage Schedule

Stage Sponsored by SOUTH TRUST BANK


10:30 - 11:00 Storytelling: Donna Ingham

11:00 – 11:30 Storytelling: Tom McDermott

11:30 – 12:00 Storytelling: Doug Elliott

12:00 - 12:30 Music: Hamp & Janet

12:30 - 1:00 Storytelling: Sheila Starks Phillips

1:00 - 1:30 Music: Luke Reed

1:30 - 2:00 Music: Gil Prather

2:00 - 4:00 TEXAS STATE LIARS’ CONTEST©

TEXAS STATE YOUTH LIARS’ CONTEST©

4:00 - 4:30 Storytelling: Doug Elliott

4:30 – 5:00 Cowboy Music: 3 Hands High

5:00 - 5:30 Cowboy Poetry: Don Cadden

5:30 - 6:00 Music: Grady Lee

6:00 - 6:30 STORYTELLING OLIO w/this year’s Featured Tellers: Donna Ingham, Tom McDermott, Doug Elliott

6:30 - 7:00 Music: Claudia Nygaard


*Schedule subject to change without notice


of 0

TCA / DQ Stage Schedule

Stage Sponsored by: Texas Commission on the Arts& South Texas Dairy Queen


10:30 - 1:00 The JOHNNY CAMPBELL COWBOY GATHERING

10:30 Nathan Haile opens JCCG w/a poem

10:30 – 11:00 Cowboy Music: Gil Prather

11:00 - 11:30 Cowboy Music: Luke Reed

11:30 - 12:00 Cowboy Poetry: Clifton Fifer

12:00 - 12:30 Cowboy Poetry: Don Cadden

12:30 -1:00 Cowboy Music: 3 Hands High

1:00 -1:30 Music: Jake Flint & Jeremy Clifton

1:30 -2:00 Storytelling: Carolina Quiroga-Stultz

2:00 -2:30 Storytelling: Consuelo Samarripa

2:30 -3:00 Music: Memories of Elvis

3:00 -3:30 Music: Hamp & Janet

3:30 - 4:00 Cowboy Poetry: Clifton Fifer

4:00 - 4:30 Christian Music: Weapons of Faith

4:30 -5:00 Storytelling: Larry Thompson

5:00 - 6:00 Local Storytelling

6:00 - 7:00 Music: The Powell Brothers

7:15 - 10:00 Tejano Music: Chano Cadena y Sus Conjunto


*Schedule subject to change without notice

of 0


GW Stage Schedule

Stage Sponsored by: The City of George West

11:00 – 11:30 Dance: Dance by Jeannie

11:30 – 12:00 Music: Claudia Nygaard—Musical Fairy Tales

12:00 - 12:30 Storytelling: MaryAnn Blue

12:30 – 1:00 Storytelling: San Antonio Youth Tellers

1:00 - 1:30 Storytelling: Sue Kuentz

1:30 -2:00 Storytelling: Mark Babino

2:00 -2:30 Music: Grady Lee

2:30 - 3:00 Storytelling: Mary Grace Ketner

3:00 - 3:30 Music: Jake Flint & Jeremy Clifton

3:30 - 4:30 Storytelling Open Mic

4:30 - 5:00 Storytelling: Tom McDermott

5:00 - 5:30 Storytelling: Donna Ingham

5:30 - 6:00 Storytelling: Decee Cornish

6:00 – 6: 45 Music Open Mic

7:00 – 10:00 Music: Riptide

*Schedule subject to change without notice

of 0

Dobie/West Performing Arts Theatre Stage Schedule


11:00 - 11:30 The Great Western Trail

Presentation by Sylvia Mahoney

11:30 – 12:00 The Chisholm Trail

Presentation by Kurt House

12:30 - 1:00 Storytelling:Donna Ingham

1:00 -1:30 Storytelling:Tom McDermott

1:30 -2:00 Storytelling:Doug Elliott

2:00 -2:30 Dance:

Brush Country Cowboy Church Cloggers

8:00 – 9:00 Ghost Stories

Ghost Stories Hosted by Ryan McPherson

Storyteller: MaryAnn Blue, Decee Cornish,

Kim Lehman, Sheila Starks Phillips,

Carolina Quiroga-Stultz

*Schedule subject to change without notice

of 0
Back to
Top
< Back
X